Cavipedia

Chovatel a jeho věčné mládí

Publikováno 6.10.2019 @ 11:06
Autor Peggy Adamson
Překlad Libor Král
Text 3,3 KB (359 slov)
Odhadovaný čas čtení 3 min 5 sec
Kdo je to vlastně chovatel? Existuje spousta definic a článků, ale prazákladem je to, co napsala Peggy Adamson, chovatelka dobrmanů, která žila ve Spojených státech amerických v letech 1908 - 1996.

Pro mé přátele z řad chovatelů: a myslím na vás všechny, když vidím fotografie štěňat, které mně připomínají i přátele z dávné minulosti.

Plemeno bude stát anebo padat na svých chovatelích - ne na jeho věrných fanoušcích, ne na rozhodčích a handlerech, ne na vystavovatelích a trenérech. Pro chovatele je jediným prostředníkem mezi minulostí a budoucností; pouze skrze něj může zůstat naživu.

Stejně jako sochař, malíř, básník, je chovatel poháněn kreativním nutkáním. Ale on, víc jak kdokoliv jiný, je polapen v závodě s časem. Sochař pracuje s kamenem; jeho chyby můžou být napraveny dlátem. Chovatel pracuje s živým tělěm; náprava jeho chyb může trvat celé generace. Sochař může svoji práci odložit a třeba se k ní někdy vrátit; chovatel je zajatcem svého plemene a nikdy ho doopravdy nemůže opustit.

Proč tedy zůstává chovatel chovatelem? Odpověď je, že ze všech činností v chovu psů, on sám má potěšení z tvorby a je hrdý na vytrvalou „ruční práci”.

Když mu hrdí majitelé přivezou ukázat již hotové zvíře, aby ho viděl roky poté, co ho jako malé štěně prodal, nadšeně si všimne, že se vyvíjelo přesně podle jeho představ. Zatímco mu s radostí sdělují, jaké je to úžasné stvoření, sotva poslouchá, když zírá na psa; pro něho to není jen to, co je očividné, ale mnohem víc.

Se vzrůstajícím vzrušením sleduje ten neskutečný postoj, jemu tak známý, hrdě klenutý krk a ten bystrý pohled odkudsi z minulosti; Nevidí před sebou jen jednoho hezkého psa stojícího před ním, ale všechny ty nádherné psy, kteří se na zrodu tohoto psa podíleli - psy, které tak miloval a tak dobře znal a kteří před ním nyní znovu ožívají. To je fascinace chovatele. To je poklad věčného mládí!

Peggy Adamson


Ano, je to text z minulého století, ale těžko dohledáte novější a lepší popis člověka, který má právo být nazývám chovatelem. V podstatě se po těch mnoha letech nezměnilo nic. Jediné nad čím by se dalo v dnešní době polemizovat je vliv rozhodčích na chov.