Na Facebooku se objevil odkaz na článek o jednom italském městě, kde se rozhodli provozovat pouze tiché ohňostroje. Po tom, co jsme si přečetli o ohňostrojích v minulých dnech na internetu a v novinách, určitě nás to nenechalo v klidu a zmíněný článek je jakýmsi náznakem cesty, jak postupovat v budoucnosti. Ale mnozí z vás, stejně jako já, jsme pátrali dál. Najednou není nabízené řešení tak jasné a snadné. A tak z jednoho kratičkého odkazu vzniklo jakési novoroční zamyšlení.
Nejdříve však odkazovaný článek:
Pokud jste majitelem psa, je to asi jedna z věcí, které se obáváte o svátcích, jako je třeba Silvestr. Ohňostroje děsí psy. Představte si, že nemáte ponětí, co je to ohňostroj. Najednou vidíte jasná světla a uslyšíte výbuchy přicházející z oblohy. Také byste byli docela vyděšení. Ohňostroj způsobí v hlavách zvířat pěkný zmatek a počet návštěv veterinářů vrcholí právě v období těch svátků, kdy jsou ohňostroje běžné. Psi jsou s citlivým sluchem obzvláště zranitelní a mnozí se zraní, když se snaží uniknout nebo skrýt. Můžou běžet a riskovat, že se ztratí nebo je srazí auto.
Jedno město v Itálii podniklo velký krok ke snížení strachu z ohňostroje u své zvířecí populace. Místní vedení města Collecchio prosadilo zákon, že ohňostroje v jejich městě musí být tiché. Je to způsob, jak snížit stres, který hlasité zvuky způsobují zvířatům - nejen domácím zvířatům, ale také těm divokým. Existuje společnost s názvem Setti Fireworks, která vyrábí tyto tiché výbušniny a může je přizpůsobit pro každou událost.
Všechno, co snižuje množství stresu, který moji psi cítí kolem svátků, je dobrá věc. Hlasité zvuky můžou domácím zvířatům způsobit srdeční problémy, nevolnost a dokonce záchvaty paniky. Strávil jsem mnoho svátků uklidňováním třesoucích se psů, snažil jsem se pouštět rádio, abych „maskoval” venkovní zvuky a udržel je v klidu. U ohňostrojů si pořád užívám světelných efektů víc než zvuků.
—Mike Clark
Když si tohle přečtete na začátku roku 2020, řeknete si „…dobrý nápad, dobrá cesta…”, snad za rok, za dva to bude i u nás. Jak jsem ale říkal, pátral jsem dál. Moje prvotní nadšení rychle opadlo. Zmíněný článek poukazuje na rozhodnutí radních z města Collecchio, ale z roku 2015. A já se ptám, co se stalo od té doby. Je už více italských měst, které mají podobný zákon, či vyhlášku? Je více takových měst ve světě? Nastartovala tato iniciativa něco ve prospěch zvířat (a přiznejme si, že i mnoha lidí)? Zatím to tak nevypadá.
Ale ani to mně nestačilo a hledal jsem ještě dál. Jsou vůbec nějací výrobci této „tiché pyrotechniky”? Tedy kromě v článku zmíněné Setti Fireworks? Odpověď zní ano, jsou. A co víc, Fantastic Fireworks, společnost se sídlem v Anglii, začala prodávat „tichý balíček ohňostrojů” už před 30 lety. Takže teď už otázka nezní „co se stalo za posledních 5 let”, ale „co se stalo, nebo změnilo, za posledních 30 let”. A moje odpověď je: „změnilo se jen to, že ohňostroje jsou rok od roku hlučnější”. Případná argumentace, že například primátor Prahy upřednostňuje videomapping (v Brně byl videomapping vloni), neuspěje. Není to o alternativě, je to o zákonu, nebo vyhlášce. Jinak se nepohneme z místa. A vůbec nijak to nepomůže zraněným labutím, které letos tahali z Vltavy.
To je také důvod, proč je otazník v nadpisu tohoto článku v závorkách. Na začátku mé úvahy to byla otázka, ale jak jsem v článku postupně pokračoval, stávalo se z toho spíš konstatování. Je to tak, není dobrá vůle ke změně. Méně hlučný ohňostroj by byl dobrý krok. A jak to dopadá po 30… 5 letech?… Jak dopadla Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání v parlamentu?… Kam se poděla ta fajn parta slušných, přejících a kamarádských vystavovatelů okolo kavalířích kruhů na výstavách?…
Vidíme, co vše se mění k horšímu, ale dobrá vůle ke změně neexistuje. „Poplakat” si na Facebooku možná na malou chvíli rozvíří debatu, přenese to několik „lajků”… ale dál nic. Dostali jsme se do stavu, kdy nám i jakási malá Greta připadá jako východisko z nouze.
Ale pokud se ta dobrá vůle najde, všechno se dá napravit. Loňský rok nám ale přinesl i to, co už nikdo z nás napravit nedokáže. To, že nás opustila Běla Sochorová, jakoby uzavřelo tu první a zároveň hodně dlouhou a krásnou kapitolu ze života kavalírů u nás. A to, že jsme si již pěknou řádku let vždy 1.ledna kolem poledne volali, bylo pro mě jakýmsi automatickým rituálem. Kromě té novoroční „klasiky” jsme vždy probrali i ten minulý kavalíří rok. Mám opravdu dobrý mobil, ale do nebe se s ním nedovolám. A tak mně Běla chybí už v prvních dnech tohoto roku.
Chtěl bych popřát všem přátelům, ať se jim daří a najdou v sobě dobrou vůli k těm dobrým změnám. Stejně tak to přeji všem třem klubům (Praha, Morava i Slovensko). Zároveň je to už celý rok, co funguje tento web. Takže díky všem návštěvníkům, že nás čtete. Budeme se snažit být ještě lepší… Super velké díky všem členům týmu United Cavaliers Society, myslím že máme štěstí a jsme dobrá parta, která to spolu nějaký čas vydrží. Za minulý rok si to hodně odpracovaly Zuzana Nováková a Lenka Pašková. Díky.
Hodně zdraví dobrou vůli všem,
Libor Král