Cavipedia

Je zdravotní problém X v mém plemeni způsoben inbreedingem anebo ztrátou genetické rozmanitosti?

Publikováno 1.6.2019 @ 11:37
Autor Carol Beuchat, PhD
Překlad Libor Král
Text 2,7 KB (376 slov)
Odhadovaný čas čtení 2 min 53 sec
Řekněme, že začínáte s populací 100 zdravých psů. Všechny geny v těchto psech tam jsou z nějakého důvodu. Některé vytváří věci, které jsou opravdu důležité, jako jsou například svalová vlákna. Některé se podílí na menších věcech, jako to, že dávají psům trochu vyšší plodnost. Ale všechny geny tam něco dělají. 

Potom genový fond uzavřeme a začneme s chovem. V každé generaci si vybereme "nejlepší" psy a zbylé v chovu nepoužijeme. Některé genetické variace se kterými jste začali, jsou ztraceny právě u těch psů vyjmutých z genofondu. Navíc v každé generaci je několik genů ztraceno jen nějakou náhodou, zkrátka nebyly přeneseny na štěně. 

S každou generací ztratíte několik genů. Co tyto geny dělaly? Ať už to bylo cokoliv, nebude se tak už dít, protože gen je pryč. Každý ztracený gen něco „rozbije”. 

Takže o 50 generací později jste už ztratili spoustu genů z původní genetické variace. Bude to hodně věcí, které nefungují tak, jak by měly. A jsme u jádra věci. Není to tak, že máme mutaci, které se potřebujeme „zbavit“;  ztratili jsme normální gen, který by měl dělat svou práci. Nemůžete začít s něčím komplikovaným, vyhodit spoustu náhodných částí a doufat, že to bude fungovat tak, jak má. Začali jsme se zdravými psy; vyhodili jsme některé geny a teď máme nezdravé psy. Nemůže to být jinak.

Tento problém nikdy nevyřešíme tím, že vyhodíme další geny, ve snaze zbavit se mutací. Problém není v tom, že máme mutaci; je to tím, že nemáme kopii normálního genu. Nemůžeme se odchovat od problému, jestil normální gen, který potřebujeme, tam není. 

To je důvod, proč nikdy nevyřešíme problém genetické poruchy u psů způsobem, jakým se to v současnosti snažíme dělat. Musíme dát geny, které byl ztraceny, zpět do genofondu, takže věci budou moct fungovat tak, jak by měly. 

Jak se populacím divokých zvířat daří zůstat zdravé tisíce generací (bez testování DNA!)? Z genofondu neztrácejí důležité geny. Zvířata příležitostně migrují ze stáda do stáda nebo z hejna do hejna, což obnovuje geny, které jsou ztraceny z populace. Pokud se populace stane izolovanou a novému jedinci je zabráněno v přístupu do ní, genový fond je fakticky uzavřen a populace zanikne. Vždy. 

Chovatelé jiných domácích zvířat tomu rozumějí. Psi nejsou jiní. Co je to se psy, že se nám to s nimi nedaří?

Související články


Lekce populační genetiky
Jemný úvod do genetiky

Reference


Is health problem X in my breed caused by inbreeding and/or loss of genetic diversity?