McGoogans Munroe a Janet of Sunningdale, tato dvě jména snadno dohledáte, pokud zapátráte historií našeho chovu, nebo na ně velmi často narazíte hluboko v rodokmenech psů, které máte doma. Tedy ano, toto jsou první kavalíři v Česku. Ale co jsou vlastně zač? A jací lidé se s nimi pojí?
Všude se dočteme, že je k nám přivezla lady Abrahams. Tak začneme u ní, protože se už na první pohled dá tušit ledasco zajímavého. Titul který stojí před jejím jménem dává tušit váženou a naší psí terminologií řečeno „čistokrevnou“ angličanku. Časopis Pes přítel člověka z roku 1981 ji zmiňuje jako vynikající anglickou chovatelku. Jak je to tedy ve skutečnosti?
První věc, která vás asi zarazí je to, proč tak výborná chovatelka nepřivezla něco z vlastního odchovu. Chovatelské stanice McGoogans a Sunningdale jí nepatřily. Pokud nahlédnete do starých anglických katalogů, její jméno tam nenajdete. Lady Abrahams rozhodně nebyla žádná vynikající chovatelka a pravdou je, že sama kavalíry nikdy nechovala.
Otázkou je, jestli vůbec nějakého vlastnila. Ona je k nám „jen“ přivezla.
Tato "angličanka" se šlechtickým titulem se narodila v roce 1910 v Praze - Bubenči. To se ještě jmenovala Luisa Kramerová a její otec, doktor Leopold Kramer, vlastnil bubenečskou nemocnici.

I když jako mladá dívka začala hrát tenis a vyhrála i juniorský mistrovský titul, rychle se přeorientovala na golf a zůstala mu věrná až do konce života. A právě za golfem odjela v roce 1939 do Anglie, kde trénovala u Henryho Cottona. Po 15. březnu 1939 dostala od své matky varování, aby se zpět do Československa nevracela. To ji nejen život zachránilo, ale také podstatně změnilo. V období války se seznámila s panem Abrahamsem a provdala se za něj. Paní Abrahams vstoupila do britské armády, později do československého vojska ve Velké Británii a v rámci letecké služby dosáhla hodnosti majora. Po válce byl její manžel povýšen do šlechtického stavu a oba se věnovali charitativní činnosti ve prospěch dětí, které sami nemohli mít. Lady Abrahams nezapomněla ani na starou vlast, podporovala jak české emigranty v zahraničí, tak domácí disent. Na počátku 90. let také přivezla do České republiky myšlenku „Ceny vévody z Edinburghu“. Lady Abrahams zemřela v r. 2006 v Londýně, ve věku věku 95 let.

...s princem CharlesemJak vidíte byla to velice zajímavá osobnost a i pátrání po jejích osudech bylo plné zajímavostí. Například na internetových stránkách rozhlasové stanice Radio One je zaznamenána příhoda, která se Luise stala v roce 1936 na golfovém turnaji v Piešťanech:
„Paní Luisa tu zahrála svůj úder, který se však vychýlil z vytčeného sektoru směrem ke stádu pasoucích se krav. Letící míček jednu z krav zasáhl přímo do jejího zadního otvoru. Splašené zvíře pak uhánělo po pastvině a míček vrátilo až po 700 m. Kdyby kráva běžela ve směru vytyčeného soutěžního sektoru, byl by to podle tehdejších pravidel pokus platný a jistě by se se svou délkou dostal do Guinessovy knihy rekordů. Jelikož však kráva míč vrátila mimo vytyčený sektor, musela paní Luisa hrát další drive a teprve jím v soutěži zvítězila.“
V roce 2005 navštívila lady Abrahams Prahu a mimo jiné se u Lenky Železné setkala s prapotomky kavalírů které přivezla.