Cavipedia

Úvod do historie výstav

Publikováno 10.4.2019 @ 17:54
Autor Libor Král
Text 13,6 KB (963 slov)
Odhadovaný čas čtení 11 min 6 sec
Většina pramenů uvádí jako první řádnou výstavu psů tu z června 1859 v Newcastlu. Najdeme však i odkazy na ještě starší výstavu, která se konala v zoologické zahradě v Londýně v roce 1843 a jednalo se o výstavu španělů, kteří jsou nám jistě o něco bližší, než pointeři a setři. Psi se samozřejmě předváděli již dřív, ale nejednalo se o výstavy tak jak je známe dnes. Odehrávaly se v hospodách a tavernách a označovaly s jako "Pot House Shows". Něco málo z historie výstav se můžete například dočíst v knize Cavalier King Charles Spaniel, Jemný úvod do historie.

Ale zpět k již zmíněné výstavě v Newcastlu. Při příležitosti výstavy byl vydán katalog (a právě proto se často označuje za tu první výstavu moderního typu). I když katalog je poněkud nadnesené označení, jednalo se o jeden list papíru. Navíc neobsahoval jména psů, ale pouze jména majitelů a chovatelských stanic. Organizátory výstavy byli místní sládek John Shorthose a již zmíněný výrobce brokovnic William Rochester Pape. Ceny, tedy brokovnice které Pape věnoval, byly v hodnotě 15 až 20 liber, což na tu dobu bylo docela dost. Mohl si to dovolit, protože jeho firma byla docela velká a úspěšná. Byl jediný výrobce pušek mezi Birminghamem a Edinburghem. Dodával například zbraně během čínsko japonské války. Pape do výstavy jistě rád investoval, protože viděl šanci pro rozšíření zájemců o své pušky, stejně jako o pár let později, konkrétně v roce 1886, kdy první výstava Cruft's vznikla pro podporu prodeje psích sucharů.

Pan Shorthose byl sládkem a agentem pivovaru Bass (v té době velmi oblíbená značka). Žil v Hartford Bridge, nedaleko Blyth a měl rozsáhlý chov irských a anglických setrů.

Výstava psů probíhala souběžně s výstavou drůbeže a obě výstavy během dvou dnů navštívilo 15000 lidí. Předvedeno bylo 36 pointerů a 23 setrů. Zajímavostí je, že předváděni byli pouze psi, žádné feny. Těm nebyl zápis na výstavu povolen, stejně jako ženám, kterým byl zase zakázán vstup na výstavu. Tedy vyloženě mužská záležitost. Dokážete si představit jak by se nám dnessmrskly výstavní kruhy za stejných podmínek? A zároveň by bylo zajímavé sledovat jak se výstavní vodítka zařezávají do krků psů a rukou handlerů, když by se naši kavalíři chtěli blíže seznámit s drůbeží vystavovanou poblíž.

Poslední zajímavostí je to, že výstavu setrů vyhrál Gordon of Dandy vlastněný J. Brailsfordem a posuzovatelem byl jeho bratr, R. Brailsford. To by jim dnes asi těžko prošlo.

Pokud nám však nepůjde jen o prvenství, ale spíš o důležitost výstavy v historickém kontextu, pak je asi jednou z nejdůležitějších výstav ta, která se konala v listopadu 1859 v Birminghamu, tedy 5 měsíců po výstavě v Newcastlu. Zorganizoval ji hajný Richard Brailsford. Přihlášeno bylo 80 psů a bylo otevřeno 14 tříd. Tato výstava se stejně jako výstava v Belle Vue v Manchestru z roku 1861 stala každoroční událostí. Navíc jsou obě výstavy dodnes v britském kalendáři výstav jako jedny z hlavních championship shows.

Někteří členové výstavního výboru z Birminghamu se o 14 let později staly zakládajícími členy Kennel Club.

Birmighamská výstava měla v roce 1860 v katalogu již 267 psů a byla otevřena pro všechna ple•mena. Byla rozdělena do dvou divizí:

  • Divize 1: sportovní plemena
  • Divize 2: některá pracovní plemena, nesportovní psi, teriéři, toy psi a třída pro zahraniční nesportovní psy

Tyto divize jsou vlastně předchůdci dnešních skupin.

Opět mně to nedá a musím všem připomenout, že pátrání v historii psích plemen a výstav je velmi napínavé a často se dozvíte spoustu zajímavostí. Jako příklad můžu zmínit takového předchůdce výstav – krysí zápasy. Ty se v hojné míře začaly pořádat okolo roku 1800. Na malbě od neznámého umělce je vyobrazen šampion dne teriér Billy, který dokázal zabít 500 krys za pět a půl minuty. Zápas se odehrál v roce v březnu 1825 v Westminster Pit.



Krysí zápasy se postupně přetvářely ve výstavy psů a jedna z prvních zaznamenaných výstav se odehrála v hospodě Elephant and Castle v Londýně. Na těchto výstavách ještě nešlo o nějaké posuzování, ale čistě jen o předvedení. V té době ještě neexistovaly žádné pet shopy a pravidelně organizované výstavy, takže tyto hospodské výstavy byly jednou z mála příležitostí ke koupi určitého plemene. Druhou možností byli potulní prodejci psů.

Fancy Dog Show 1851


Na obrázku je zachycena Fancy Dog Show z roku 1851 v Eight Bells. Zobrazuje předchůdce dnešních vystavovatelů a nejméně tucet psů, většinou toy španělů, ale také Greyhounda a některé další psy v pozadí.

I když daguerrotypie byla vynalezena již v roce 1839, tak ze zcela zřejmých důvodů (dlouhé expoziční časy, atraktivnost témat té doby...) nebyly první výstavy psů předmětem zájmu fotografů. Samozřejmě jsou výjimky a máme dochované skici, rytiny a litografie. Od počátku 20. století již máme k dispozici mnohem větší archivy dobových fotografií s touto tematikou. Dobrým začátkem ke hledání je například rozsáhlý archiv anglického Kennel Club.

Jen pro ilustraci a navození atmosféry té doby, několik snímků a ilustrací:


Výstava psů v Londýně okolo r. 1860

Paříž 1870

Paříž 1870


Na obrázcích výše jsou návštěvníci londýnské výstavy psů někdy kolem roku 1860 a dvě ilustrace zachycující výstavu psů v Paříži na Champs Elysees v roce 1870. Na prvním obrázku vidíte vystavování malých plemen na stole, na spodním obrázku jsou zase vidět stání pro větší plemena.

Přeprava psů na výstavu

1. místo z výstavy v r. 1895


Železnice vypravovaly speciální vagóny pro přepravu psů na výstavy. Na obrázku vlevo je takový vagón vezoucí psy na výstavu v Manchestru v roce 1909. Vpravo je zase kartička za první místo na Norfolk and Norwich Kennel Club Show v roce 1895.

Na posledním obrázku je upoutávka na výstavy psů zveřejněnou v The New York Herald v roce 1897.



Přeji všem čtenářům dobrou zábavu, napětí a hlavně úspěchy při hledání v historii psích výstav. Ti z vás, kteří se zajímají o umění, také nepřijdou zkrátka. Například plakáty na Westminster Kennel Club dog show jsou naprosto úžasné...